Családban marad: a mohácsi Dombai Csilla nyerte a Vass Lajos Népzenei Nagydíjat
A napokban rendezték meg Budapesten a XI.Vass Lajos Népzenei Verseny Kárpát-medencei döntőjét. A Nagydíjat idén a mohácsi Dombai Csilla nyerte.
- Amikor világra jöttem, az orvos, aki szintén zenész, azt mondta a szüleimnek, ebből a lányból énekesnő lesz - mesélte Dombai Csilla a Mohácsi Újság.hu-nak.
Úgy látszik, nem tévedett.
A Kisfaludy Károly Gimnázium tizenegyedik osztályos tanulója gyermekkora óta foglalkozik a zenével, ami persze már csak azért sem csoda, mivel szinte az egész családja a muzsika bűvkörében él: édesapja, bátyja is zenész, különböző hangszereken játszanak.
Dombai Csilla tizenkét éves korában találkozott először Horváthy Lenkével, aki azóta is a népi énektanára a Schneider Művészeti Iskolában. Kapcsolatuk rendkívül jó, a közös munka pedig könnyen megy.
Csilla azonban nem csak a népzenében próbálta ki magát.
- Tizenhat éves lehettem, amikor elkezdtem komolyabban érdeklődni a jazz iránt. A műfaj sajátosságait Pécsett tanulom Radóczy Jusztinánál, igaz, most egy kis szünetet tartunk. Az iskolai teendők, különórák töltik ki a mindennapjaimat, ezáltal az éneklés kicsit háttérbe szorul, viszont reménykedem, hogy hamarosan újra csatlakozni tudok az énekstúdióhoz.
A fiatal lány tehetségét mi sem bizonyítja jobban, hogy már számos komoly eredményt ért el.
Legnagyobb sikerének a 2013-ban kiérdemelt országos kiemelt aranyat, a Helikonon megnyert fődíjat és a most kiérdemelt Vass Lajos Népzenei Nagydíjat tekinti - ezeket az elismeréseket mind népzene kategóriában nyerte.
- Pontosan mi is ez a Vass Lajos Népzenei Nagydíj?
- A versenyt a Vass Lajos Népzenei Szövetség kétévente rendezi meg azzal a céllal, hogy támogassa a Kárpát-medencében élő népdalosokat, népzenészeket, a néphagyományaikat éltető közösségeket - magyarázta Csilla.
- Úgy gondolom, hogy szorgalom, megfelelő tanár és nagyon sok befektetett energia szükséges ahhoz, hogy az ember egy ilyen címet tudhasson magáénak. A jó eredményekhez elengedhetetlen a mentális felkészültség is, amiben pedagógus édesanyám van segítségemre. Örülök a díjnak, hiszen ez azt jelzi, hogy a szakma nagyjai is elismerik, amit csinálok. Két éve Széles András népzenész-citeraművész meg is jegyezte: ebben a műfajban te a jéghegy csúcsa vagy!
És hogy miért szereti az éneklést? Erre egy nagyon egyszerű, de mégis sokatmondó választ adott.
- Számomra ez olyan kérdés, mintha azt kérdeznék, miért veszek levegőt. Mindig is egyértelmű volt, hogy az érzéseimet énekléssel fejezzem ki. Szabadidőmben gyakran írok verseket, dalszövegeket, amik szintén segítenek az önkifejezésben.